Stationär dator Lenovo IdeaCentre Tower
Letar du efter en stationär dator som kombinerar kraft, pålitlighet och modern design? Lenovo IdeaCentre Tower 08IRH9 är skapad för att leverera – oavsett om du arbetar hemifrån, spelar eller multitaskar.
Hög prestanda i smidigt format
Med en kraftfull Intel Core i5-processor (13:e generationen) under huven klarar denna dator allt från vardagliga uppgifter till tyngre program. Kombinera det med 16 GB blixtsnabbt DDR5-minne och en 512 GB SSD så får du snabba laddningstider, smidig hantering av filer och ett effektivt arbetsflöde – varje gång.
Alltid uppkopplad, alltid redo
Oavsett om du surfar trådlöst eller kopplar upp dig via nätverkskabel är du redo för allt. Datorn är utrustad med Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.2, och bjuder på en uppsjö av portar – inklusive HDMI, VGA, USB-C och USB-A – så att du kan koppla in allt du behöver.
Elegant och platsbesparande
Tornet är snyggt formgivet i en neutral grå nyans och tar minimal plats, vilket gör det perfekt för både hemmakontoret och vardagsrummet. Trots den kompakta storleken får du full prestanda och framtidssäker teknik.
Trygg och hållbar investering
Förutom smart prestanda får du även bättre säkerhet med inbyggd TPM (Trusted Platform Module) som skyddar din data. Dessutom är datorn byggd med delvis återvunnet material, vilket gör den till ett mer hållbart val. 2 års garanti ingår – så att du kan känna dig trygg.
| Lokalisering: | Region: Nordiska länderna |
| Max cpuantal: | 1 |
| Stod for wireless lan: | Ja |
| Installerad storlek: | 12 MB |
| Egenskaper: | Minnesarkitektur med dubbel kanal |
| Natspanning: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Cacheprocessor: | 12 MB |
| Djup: | 29.14 cm |
| Bildskarmstyp: | N/A |
| Bredd: | 8.9 cm |
| Vikt: | 3.59 kg |
| Import Djup: | 339 |
| Effektivitet: | 85% |
| Typ av granssnitt: | PCI Express 4.0 x4 |
| Teknik: | DDR5 SDRAM |
| Hojd: | 33.95 cm |
| Grafikprocessor: | Intel UHD Graphics Shared Video Memory (UMA) |
| Import Farg Lev: | Grå |
| Funktioner: | Dubbel ström (2x2) |
| Kapacitet: | 1 x 512 GB |
| Formfaktor: | SO DIMM 262-pin |
| Medfoljande os: | Windows 11 Home Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Service och support: | Begränsad garanti - 2 år - hämtning och retur |
| Färg: | Molngrå |
| Standarder som foljs: | HD Audio |
| Import Höjd: | 89 |
| Max turbohastighet: | 4.6 GHz (P-core)/3.4 GHz (E-core) |
| Import grafikkortsmodell: | Intel UHD Graphics |
| Typ av enhet: | Nätaggregat |
| Antal kärnor: | 8-core |
| Import ram-minne-installeradstorlek: | 16 |
| Formfaktor for produkt: | Tower |
| Import processor-familj: | Core i5 |
| Gränssnitt: | 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (1 fram) (15W laddning) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 (2 på framsidan, 2 på baksidan) (en av dem stödjer SmartPower On) ¦ 1 x hörlurar/mikrofon (1 fram) ¦ 1 x mikrofon (1 fram) ¦ 2 x USB 2.0 (2 bakre) ¦ 1 x HDMI (1 bakre) (TMDS-kompatibel) ¦ 1 x VGA (1 bakre) ¦ 1 x LAN (1 bakre) ¦ 1 x ljudutgång (1 bakre) |
| Import Bredd: | 291 |
| Kortplatser: | (Total) / 1 (tom) |
| Effekt: | 180 Watt |
| Import Vikt: | 3.59 |
| Datalankprotokoll: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.2, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Inbyggda enheter: | 2 x standardsystemfläktar |
| Klockfrekvens: | 2.1 GHz (P-Core)/ 1.5 GHz (E-Core) |
| Konfigurationsegenskaper: | 1 x 16 GB |
| Typ: | Ingen optisk drivenhet |
| Import spec operativsystem: | Windows 11 Home |
| Import lagringsutrymme: | 512 |
| Effektiv minneshastighet: | 5200 MT/s |
| Inkluderade tillbehör: | Vertikal ställning |
| Import spec prosessor: | Intel |
