Netgear Nighthawk WiFi 7 BE3600 4PT Router
Med Netgear Nighthawk RS100 WiFi 7 Router får du blixtsnabb WiFi-hastighet upp till 3,6 Gbps och bred täckning på upp till 135 m². Perfekt för gaming, streaming och smarta hem.
Snabbt och pålitligt internet
Med den senaste WiFi 7-tekniken får du upp till 1,2 gånger snabbare hastigheter än WiFi 6. Det innebär bättre prestanda för alla dina enheter, även när flera används samtidigt. Perfekt för videokonferenser, 4K-streaming och onlinespel.
Stor räckvidd och stabil anslutning
Nighthawk RS100 täcker upp till 135 m², vilket gör den till ett utmärkt val för större bostäder eller kontor. De högpresterande antennerna ser till att signalen når fram även i större utrymmen.
Säkerhet direkt ur lådan
Med NETGEAR Armor får du en automatiskt aktiverad säkerhetssköld som skyddar alla anslutna enheter från hot online. Dessutom har routern avancerat skydd och automatiska firmwareuppdateringar för extra trygghet.
Flera anslutningsmöjligheter
Routern har en 2,5 Gbps internetport för framtidssäkra hastigheter via kabel- eller fiberinternet. Dessutom finns fyra 1 Gbps LAN-portar för snabba trådbundna anslutningar till datorer, spelkonsoler eller smarta enheter.
Enkel installation med Nighthawk-appen
Att installera och hantera ditt WiFi är enkelt med Nighthawk-appen. Du kan snabbt konfigurera nätverket, övervaka anslutna enheter och justera inställningar direkt från din mobil.
Nighthawk RS100 WiFi 7 Router är det perfekta valet för dig som vill ha snabb, stabil och säker internetanslutning hemma.
| Lokalisering: | Europa |
| Anslutningsteknik: | Kabelansluten, trådlös |
| Djup: | 12.2 cm |
| Bredd: | 6.6 cm |
| Vikt: | 380 g |
| Import Djup: | 122 |
| Dataoverforingshastighet: | 3.6 Gbps |
| Hojd: | 18.4 cm |
| Medfoljande programvara: | NETGEAR Armor (30 dagars provperiod) |
| Import Farg Lev: | Svart |
| Funktioner: | 2x2 MIMO-teknik, fyrkärnig CPU, SPI, gäst-wifi, automatisk firmwareuppdatering |
| Natdel: | Extern strömadapter |
| Krypteringsalgoritm: | WPA, WPA2, 128-bit AES, WPA3 |
| Kapacitet: | Samtidiga enheter: upp till 50 |
| Service och support: | Tekniskt stöd - 90 dagar |
| Standarder som foljs: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, Wi-Fi CERTIFIED 7 |
| Import Höjd: | 184 |
| Flashminne: | 512 MB |
| Modell: | Skrivbordsmodell |
| Prestanda: | 2,4 GHz överföringshastighet (2x2): 0.7 Gbps ¦ 5 GHz överföringshastighet (2x2): 2,9 Gbps |
| Typ av enhet: | Trådlös router - 4-ports-switch (inbyggd) |
| Medfoljande kablar: | 1 x nätverkskabel - 2 m |
| Import ram-minne-installeradstorlek: | 1 |
| Antenn: | Inbyggd |
| Linjekodningsformat: | 4096 QAM |
| Gränssnitt: | WAN: 1 x 2.5G Gigabit Ethernet - RJ-45 ¦ LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| Wifibetyg: | BE3600 |
| Import Bredd: | 66 |
| Import Vikt: | 0.38 |
| Datalankprotokoll: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Processor: | 2 GHz |
| Antal antenner: | 2 |
| Frekvensband: | 2,4 GHz/5GHz |
